Пн-Сб: 09:00 – 21:00;

Вс: 09:00 – 15:00

пр. Героїв Сталінграда 20А,

пр. Героїв Сталінграда 24,

Оболонь, Київ

Главная » Цікаві факти про стоматологію » Як лікувати карієс?

Як лікувати карієс?

By   adminRG   In  Интересные факты о стоматологии 3147

Карієс — дуже хитре захворювання. Починаючись з невеликої плямочки, воно здатне дуже швидко вразити увесь зуб без надії на його відновлення.
Звичайно, простіше запобігти хворобі, але це не завжди вдається і провина тут не тільки у неправильному догляді за ротовою порожниною. Навіть у чистьох, які дотримуються усіх рекомендацій стоматологів, ця патологія не рідкість.

Що робити, якщо виявили невелику темну пляму на емалі і як лікувати карієс пропонує сучасна стоматологія, чи можна уникнути хворобливих відчувань — про це й не тільки в нашій статті.

Причини виникнення карієсу?

Руйнування емалі та дентину хвороботворними бактеріями відбувається як наслідок спадкових патологій, захворювань шлунково-кишкового тракту, як реакція на прийом деяких медпрепаратів.

Сприяти агресивній поведінці хвороботворних бактерій буде неправильно проведене лікування зубів, погано підібраний раціон харчування (особливо відсутність свіжих овочів і фруктів).

Не останню роль відіграє якість питної води, слабкий імунітет, неправильно сформована щелепа.

Як розпізнати карієс?

Оскільки підступна хвороба не завжди супроводжується болем, розпізнати карієс на ранніх стадіях вдається не одразу. Тому фахівці й наполягають на регулярному відвідуванні дантиста з метою санації ротової порожнини.

Точно сказати, що карієс вже визначив собі жертву, можна, якщо провести кабінетну діагностику. Сучасній стоматології відомі три методи:

  • рентгенографія. Дає змогу побачити порушення не тільки в зубі, але й у прилеглих тканинах;
  • вітальне фарбування (на зуб наносять спеціальний барвник. Під його дією не уражені бактеріями частини вбирають колір, а уражені залишаються без змін);
  • дослідження за допомогою ультрафіолету (здорова емаль світиться під ультрафіолетовими променями, а уражені ділянки ні).

Хворобу можна визначити й на око: на поверхні з’являються плями, білі, сіруватого або коричневого кольору. Наявність дірки — це вже прогресуючий карієс.

У дорослих захворювання носить хронічну форму, поширюючись не поспішаючи (від декількох місяців до декількох років), і не викликаючи на ранніх стадіях гострих болючих відчувань.

Різновиди карієсу

Захворювання проходить кілька стадій від поверхневого ураження зубів до глибинних порушень.

Поверхневий варіант передбачає появу шорсткості на зубній емалі. Це початкова стадія хвороби. Її супроводжують такі симптоми: неприємні відчуття від солодкого, холодного чи гарячого.

Серединний вид характеризується наявністю потемніння на емалі або порожнини (вона так само буде виглядати затемненою). Бактерії, розправившись із поверхнею зуба, перебралися до дентину (внутрішня зубна оболонка). Тут непрохані гості поводяться нахабно, націлені завдати якомога більше шкоди. Серед симптомів: хвороблива реакція на холодну й гарячу їжу, солодке. На відміну від схожих симптомів у початковому періоді, біль відчувається сильніше. Якщо карієс цього різновиду прийняв хронічну форму, вище описані реакції не будуть діяти.

Глибинна стадія зачіпає тканини, що йдуть за дентином. У цей період біль стає більш тривалою і відчувається набагато гостріше, особливо при попаданні в каріозну порожнину залишків їжі. Небезпечна різного роду ускладненнями. У цей період карієс здатний перейти в пульпіт — запалення зубного нерва або періодонтит — запалення тканин, що оточують зуб.

Як лікувати карієс на передніх зубах?

Особливість розвитку захворювання на передніх зубах у тому, що емаль різців тонше, ніж в інших. З цієї причини бактерії швидше з нею розправляються. Тому зволікати з відвідуванням стоматологічної клініки не варто. Адже на початковій стадії впоратися із захворюванням простіше. Після всебічного огляду, переконавшись, що вражений виключно поверхневий шар, доктор:

  • прибере пошкоджену частину;
  • обробить уражене місце сумішшю, що містить фтор.

Метод дає можливість повністю відновити зубну емаль. Ось як лікувати карієс у стадії плями радять фахівці клініки Eurodental. Процедура не втомлює й безболісна.

Якщо захворювання вразило дентин, доведеться змиритися з необхідністю складного лікування. Його проводять під місцевою анестезією. Лікар акуратно прибирає уражені тканини, обробляє порожнину антисептиком і встановлює пломбу. Підбирає матеріал для пломби близький до природного кольору емалі пацієнта.

Якщо вражена зовнішня частина різців, і вигляд зубного ряду не влаштовує пацієнта, реально вдатися до реставрації. Це може бути коронка, або вініри.

Як лікувати приясневий карієс?

Особливої ​​уваги вимагає лікування приясеневого карієсу. Проявляється захворювання вже на пізніх стадіях і дає про себе знати нестерпним болем. Локалізується на шийці зуба, що прилягає до ясен. Розвивається дуже швидко, вражаючи коріння, що нерідко призводить до повної втрати зуба.
Уникнути такого розвитку подій допоможе тільки своєчасне звернення до дантиста.

Лікар, в залежності від тяжкості недуги, вибере відповідний варіант, як лікувати прикореневий карієс:

  • консервативний на початковій стадії (обробка зуба препаратами, що містять фтор);
  • у разі середній і глибинній ураженості, дієвим буде тільки установка пломби.

Найбільш важко проводити роботи з відновлення зуба, у тих випадках, коли вогнище хвороби локалізується під яснами, оскільки можливе проникнення в порожнину крові або вологи при порушенні цілісності тканини ясен.

Чи можна попередити карієс?

У світі приблизно 2 % людей не знайомі з цим захворюванням. Але й ця не обнадійлива цифра, каже, що перемогти карієс при якісному догляді за зубами цілком можливо:

  • привчіть себе і близьких раз на пів року обов’язково користуватися послугами стоматолога — проводити профілактичний огляд і професійну чистку зубів;
  • включайте в раціон харчування продукти, багаті вмістом кальцію і фтору: молоко, сир, горіхи, кунжут;
  • вживайте воду, збагачену фтором.

Багата фітонцидами цибуля теж принесе чимало користі. Їжте тверді фрукти й овочі. Вони не тільки поповнюють організм мікроелементами, а й відмінно приберуть наліт, що утворився.

І, звичайно, не забувайте про гігієну ротової порожнини. Зубні пасти — відмінний помічник у ре-віталізації емалі, ополіскувачі допомагають вигнати шкідливі бактерії, а зубна нитка очищує міжзубний простір від залишків їжі.